7 ciekawostek o Hawajach!

Są na świecie miejsca tak odległe, że przestajesz marzyć, że kiedykolwiek się tam zjawisz. Jestem jednak najlepszym przykładem na to, że marzenia się spełniają! Piszę do Was będąc przeszło 12 tysięcy kilometrów od domu – pośrodku Oceanu Spokojnego, słuchając hawajskiej muzyki z gęsią skórką na ciele, nadal nie dowierzając, że wszystko to dzieje się naprawdę. Napełniona tutejszym flow, podzielę się dzisiaj z Wami siedmioma ciekawostkami o Hawajach!

Od razu zaznaczę, że na potrzeby tego wpisu, a także kilku kolejnych (planuję stworzyć cykl wpisów o Hawajach), pojęciem „Hawaje” będę obejmowała dwie wyspy, które zwiedziliśmy: „Oahu” oraz „Maui”. No to zaczynamy!

  1. Hawaje – o czym już napomknęłam – leżą przeszło 12 tysięcy kilometrów od Polski, a orientacyjny czas podróży samolotem wynosi, bagatela, dobę! Nasz lot z San Francisco do Honolulu wynosił „tylko” 5 i pół godziny. Muszę się Wam jednak do czegoś przyznać: byłam przekonana, że Hawaje leżą znacznie bliżej zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i lot nie powinien trwać więcej niż 2 godziny… Otóż nie! Spójrzcie tylko na mapę jaki to kawał drogi:
    Mapa
  2. Hawaje to nie jedna wyspa, ale archipelag przeszło stu wysepek, z których tak naprawdę tylko 7 jest zamieszkałych. Planując podróż na Hawaje powinniście jasno określić swoje oczekiwania i w oparciu o nie dokonać wyboru, którą z wysp wybrać. Poszukując informacji o Hawajach, zupełnym przypadkiem trafiłam na wpis Moniki, która w telegraficznym skrócie przedstawia charakterystykę każdej z wysp. Odsyłam was do niego, bo stanowi doskonałe wprowadzenie do dalszego planowania podróży.
  3. Hawaje są najmłodszym stanem USA, dołączonym w 1959 roku, ale i najdroższym… Ceny nieruchomości jak i koszty życia są tutaj najwyższe w całych Stanach Zjednoczonych. Zobaczcie sami!
  4. To właśnie na Hawajach nakręcono moich ukochanych Lost’ów, na których obejrzenie poświęciłam kilka dobrych dób mojego życia, Jurassic Park czy The Descendants! Nie ma się co dziwić, gdyż tutejsza przyroda zachwyca i z pewnością była inspiracją dla niejednego twórcy.IMG_0466
  5. Historia II Wojny Światowej mocno łączy się także z Hawajami, gdyż własnie to tutaj – w 1941 roku – Japonia dokonała ataku na amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbor, co stało się bezpośrednią przyczyną przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej. Na Oahu powstało muzeum poświęcone tym wydarzeniom, które mieści się na obrzeżach Honolulu.
  6. Hawaje zamieszkuje blisko 1,3 miliona ludności, z czego aż 900 tysięcy to mieszkańcy wyspy Oahu! Jest to również najchętniej wybierana destynacja wśród turystów. Podróżując późną jesienią, wyspa nie jest aż tak przeładowana turystami, a oferuje tak wiele, że z pewnością warto ją zobaczyć. O konkretach dowiecie się w kolejnych wpisach.
  7. Na Hawajach językiem urzędowym poza angielskim jest również hawajski! To absolutnie cudowny i melodyjny język, który niestety zanika. Aloha to chyba najsłynniejsze słowo w tym języku! Posługują się nim przede wszystkim rdzenni mieszkańcy wyspy, którzy stanowią zaledwie 7% tutejszej populacji. Reszta mieszkańców to głównie przybysze z Azji – w szczególności z Japonii, jak i z Ameryki Północnej. To właśnie dlatego możecie tutaj znaleźć oferty wycieczek, nazwy atrakcji czy nawet menu w restauracjach w języku japońskim. Miks kultur i różnorodność to z pewnością synonim Hawajów!Jak dotychczas żadne inne miejsce na ziemi nie zachwyciło mnie tak bardzo jak Hawaje. Wstaję tutaj możliwie jak najwcześniej, aby garściami czerpać ze wszystkich tych dobrodziejstw. Z jednej strony jestem zmęczona zwiedzaniem, z drugiej zaś – nigdy nie czułam się bardziej wypoczęta. Ten paradoks bardzo mi odpowiada!

Jedna myśl w temacie “7 ciekawostek o Hawajach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s